DRUT, czyli Dzika Rospuda Ultra Trial to wydarzenie, które jest zaproszeniem biegaczy ultra do północno-wschodniej Polski, miejsca unikalnego i to nie tylko ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale przede wszystkim na swoją historię. To tu przed setkami lat mieszkali Jaćwingowie, niezwykle dzielne i waleczne plemię. Potwierdzają to średniowieczne kroniki i legendy. To tu w Dolinie Rospudy, na terenach zalesionych, bagnistych, z licznymi jeziorami i wzgórzami morenowymi organizowali zasadzki, w których pokonywali swoich wrogów niejednokrotnie przeważających Jaćwingów zarówno liczebnością jak i uzbrojeniem.
Dolina Rospudy, to także historia nowożytna i to dotycząca poprzedniej dekady. O dolinie było głośno za sprawą budowy obwodnicy, która wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Protesty ekologów oraz interwencja Komisji Europejskiej sprawiły wstrzymanie prac i w konsekwencji zmianę przebiegu trasy, która pozwoliła uchronić najbardziej cenne przyrodniczo obszary Doliny Rospudy.

Pokonując 29 czerwca trasę z Bakałarzewa przez Raczki do Augustowa doświadczycie wyjątkowych wrażeń związanych z przeprawami przez dziką Rospudę, fortyfikacje z czasów I i II wojny światowej, miejscami kultowymi jak m.in. Pałac Paca w Rospudzie, czy też uroczysko – Święte Miejsce, w którym według legend miały miejsce niezwykłe wydarzenia.

DRUT Dzika Rospuda Ultra Trial, to wyjątkowy bieg, który zmieni zdanie nie jednego biegacza, że ULTRA to nie tylko góry.

Dystansy 80 km, 50 km, 10 km oraz Nordic Walking 10 km